Stawy tworzą połączenia między kośćmi wspomagające wykonywanie wszelkich ruchów. Wszelkie uszkodzenia stawów w wyniku choroby lub urazu mogą uniemożliwiać ruch i powodować wiele bólu. Wiele różnych czynników może prowadzić do bólu stawów, w tym choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie torebki stawowej, dna moczanowa, zwichnięcia i inne urazy. Ból stawów jest zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym. W jednym z ogólnopolskich badań, około jedna trzecia osób dorosłych zgłosiła ból stawów, który wystąpił w ciągu ostatnich trzydziestu dni. Ból kolana był wymieniany najczęściej, w dalszej kolejności bóle ramion i bioder. Ból stawów może jednak dotyczyć dowolnej części ciała, od kostek do ramion. Im bardziej zaawansowany wiek pacjenta, tym bóle stawów stają się coraz powszechniejsze.
Ból stawów może wahać się od łagodnie drażniącego aż do wycieńczającego. Może odejść po kilku tygodniach (ból ostry) lub utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy (ból chroniczny). Nawet krótkotrwały ból i obrzęk stawów mogą mieć wpływ na jakość życia. Niezależnie od przyczyny bólu stawów, zwykle można zaradzić mu za pomocą leków, terapii fizycznej lub alternatywnych metod leczenia.

Lekarz najpierw spróbuje zdiagnozować i wyleczyć czynnik chorobotwórczy, który jest przyczyną bólu stawów w Twoim przypadku. Celem jest zmniejszenie bólu i stanu zapalnego oraz zachowanie funkcji stawu. Możliwości leczenia obejmują:

Leki

Od umiarkowanego do ciężkiego bólu stawów z obrzękiem, stosuje się leki dostępne dla każdego oraz leki na receptę, głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna, ibuprom, naproksen sodu (Aleve). Nowszej generacji leki z grupy NLPZ znane jako inhibitory COX-2 (Vioxx, Bextra, Celebrex) są również dobre dla złagodzenia bólu, ale wszystkie z wyjątkiem jednego z tych leków (Celebrex) zostały usunięte z rynku ze względu na zwiększone ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych niekorzystnych działań sercowo-naczyniowych. NLPZ mogą również powodować inne działania niepożądane, potencjalnie zwiększając ryzyko wystąpienia krwawienia w przewodzie pokarmowym.


Jeśli masz łagodniejszy ból bez obrzęku, skuteczny może okazać się już paracetamol. Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania tego leku, zwłaszcza jeśli pijesz alkohol, ponieważ duże dawki mogą powodować uszkodzenie wątroby. Ze względu na wymienione zagrożenia, należy stosować te leki przeciwbólowe ostrożnie zapoznając się z ulotką bądź konsultując się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli ból jest na tyle poważny, że leki NLPZ i COX-2 nie są wystarczająco skuteczne, lekarz może przepisać Ci silniejszy lek opioidowy. Ponieważ leki opioidowe mogą powodować senność i zaparcia, należy korzystać z nich wyłącznie pod opieką lekarzy.

Inne leki, które mogą pomóc złagodzić ból to:
– leki powodujące zwiotczenie mięśni stosowane w leczeniu skurczy mięśniowych (mogą być używane razem z NLPZ w celu zwiększenia efektu),
– niektóre leki przeciwdepresyjne oraz leki przeciwpadaczkowe.

Zastrzyki

Dla ludzi, którzy nie doznają ukojenia w bólu przyjmując leki doustne lub miejscowe, lekarz może wstrzykiwać leki steroidowe (co można łączyć ze znieczuleniem miejscowym) bezpośrednio do stawu co trzy, cztery miesiące. Zastrzyki steroidowe są najczęściej stosowane u pacjentów z zapaleniem stawów czy artretyzmem. Badania wciąż nie potwierdziły czy procedura ta jest skuteczna. Może to mieć skutki uboczne, bo jeśli steroidowe zastrzyki jedynie maskują kontuzję może to prowadzić do nadużywania stawu i jego jeszcze silniejszego uszkodzenia.

Inne iniekcyjne sposoby leczenia obejmują:
– usuwanie płynu ze stawu (to tylko łagodzi ból tymczasowo, ponieważ płyn w końcu zbiera się ponownie),
– zastrzyki z kwasu hialuronowego (syntetyczna wersja naturalnego płynu stawowego).

Terapia ruchowa

Można skorzystać z usług fizjoterapeuty w celu wzmocnienia mięśni wokół stawu, stabilizacji stawów i poprawienia zakresu ruchu. Terapeuta może używać technik takich jak ultradżwięki, leczenie ciepłem i zimnem czy elektrycznej stymulacji nerwów.

Jeśli masz nadwagę, zmniejszenie masy ciała może zmniejszyć część nacisku na Twoje bolące stawy. Ćwiczenia fizyczne to jedyny skuteczny sposób, aby schudnąć (wraz z dietą), ale należy uważać, aby trzymać się ćwiczeń nieobciążających silnie stawu. Pływanie i jazda na rowerze są jednymi z najlepszych ćwiczeń, ponieważ oba pozwalają na ćwiczenie stawów bez ich obciążania.

Pierwsza pomoc w domowych warunkach

W domowych warunkach można złagodzić krótkotrwały ból stawów za pomocą kilku prostych technik:
– chroń staw przez owinięcie go bandażem elastycznym lub zastosowanie szyny,
– daj odpocząć stawom unikając działań, które powodują ból,
– schłodź staw lodem przez około 15 minut, kilka razy dziennie,
– stosuj gorące kąpiele, masaże, ćwiczenia rozciągające,
– podnieś bolący staw powyżej poziomu serca.

Przyłożenie lodu do bolącego stawu mogą złagodzić ból i stan zapalny. Na skurcze mięśni wokół stawów, spróbuj zastosować nagrzewanie poduszką elektryczną kilka razy dziennie. Lekarz może zalecić zastosowanie taśm lub szyny w celu zminimalizowania ruchu lub zmniejszenia bólu. Należy jednak unikać unieruchamiania stawu przez długi czas, ponieważ może on ostatecznie stać się sztywny i stracić swoją funkcję.

Zabiegi alternatywne

Niektóre badania wskazują, że glukozamina i chondroityna może pomóc w bólu stawów i poprawić ich funkcję. Obie te substancje są składnikami normalnej chrząstki, która pomaga amortyzować stykające się ze sobą kości i chronić stawy. Suplementy glukozaminy i chondroityny są dostępne w postaci kapsułek, tabletek, proszków lub w formie płynnej. Mimo, że suplementy te nie działają dla wszystkich, można ich spróbować bez obaw, bo nie mają żadnych istotnych skutków ubocznych.

Bez względu na to jakie leczenie zaleca Twój lekarz, skorzystaj z pomocy lekarskiej w momencie, gdy ból staje się intensywny, wdał się stan zapalny, staw uległ deformacji lub nie możesz już w ogóle stawu używać.