<
Na czym polega zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to zespół chorób, których cechą wspólną jest zmiana kształtu powierzchni stawowych. Im ta zmiana jest większa, tym silniejszy ból, który czasem uniemożliwia nawet zwykłe poruszanie się. Ofiarą zwyrodnienia najczęściej padają stawy kolanowe, biodrowe, kręgosłupa, a trochę rzadziej stawy palców dłoni oraz staw u podstawy palucha stopy. Choroba zwyrodnieniowa zazwyczaj dotyka osoby po sześćdziesiątym roku życia, częściej kobiety niż mężczyzn.
Jakie czynniki sprzyjają zwyrodnieniu stawów?
Mimo że ryzyko choroby wzrasta z wiekiem to wpływ na jej pojawienie się mają także wrodzone skłonności. Wielkie znaczenie mają przebyte urazy, więc jeśli przydarzy nam się jakiś poważny to może być on po latach przyczyną zwyrodnienia. Również te często powtarzające się, acz drobne mogą w końcu doprowadzić do choroby. Dla stawów, szczególnie kolanowych i biodrowych niebezpieczna jest też otyłość, która zwykle łączy się z siedzącym trybem życia i niewielką ilością ruchu. Z tego powodu ludzie z nadwagą częstokroć mają dość słabe mięśnie, co sprzyja pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych stawów. Przykładowo człowiek, który ma dziesięć kilogramów nadwagi, obciąża stawy tak, jakby nosił 10-kilogramowy plecak w dzień i w nocy przez szereg lat. Suma tych długookresowych obciążeń może skończyć się z dużym prawdopodobieństwem chorobą zwyrodnieniową stawów. Z kolei warto uświadomić sobie, że osoba z nadwagą, która pozbędzie się już pięciu dodatkowych kilogramów, zmniejszy o połowę ryzyko powstania zwyrodnienia.
Pamiętaj, że choroby zwyrodnieniowej stawów można uniknąć. Aby jej zapobiec, już w młodości trzeba zmienić styl życia.

O tym należy pamiętać:
Zwracaj uwagę na postawę ciała i ucz tego także swoje dziecko.
Dbaj o linię i unikaj nadwagi.
Odżywiaj się zdrowo, jedz dużo warzyw i owoców.
Nie unikaj aktywności fizycznej, a ruch traktuj jako codzienny relaks. Wybierz formę aktywności jaką lubisz. Może to być nawet, ostatnio popularny, taniec.
Jeśli pracujesz na siedząco, pamiętaj o krótkich przerwach. Dobierz odpowiednie dla siebie biurko i fotel.